De bouwsector kan (en moet) geld besparen

Optimalisatie is cruciaal in alle vakgebieden, maar in de bouw is dit helemaal van toepassing. En toch wordt er jaarlijks nog veel tijd (en dus ook geld) verspild.

Het realiseren van de vooraf opgestelde plannen is in de bouwsector een stuk makkelijker gezegd dan gedaan. Met regelmaat komt het voor dat bouwprojecten vertraging oplopen, wat op zijn beurt inhoudt dat er extra kosten gemaakt zullen worden. Tijd is geld, dus in dit artikel kijken wij naar de manier waarop digitalisering bij kan dragen aan het tackelen van deze uitdaging.

Sector verspilt teveel tijd

We hebben het in dit digitale tijdperk vaak over het ‘optimaliseren van processen’. Kort gezegd houdt dit in dat bedrijven allereerst kijken naar de dingen die ze doen. Als ze deze activiteiten eenmaal goed in kaart hebben gebracht, dan zullen ze uiteindelijk ontdekken waar eventueel ruimte voor verbetering is. Denk hierbij aan een route die sneller en slimmer ingericht kan worden, of een grondstof die elders goedkoper ingekocht kan worden. 

Ook de bouwsector krijgt hier dagelijks mee te maken. Laten we voorop stellen dat het natuurlijk makkelijker gezegd is dan gedaan, om een project volledig volgens het oorspronkelijke plan te realiseren. Er gaat altijd wel iets mis; dit zal ook nooit volledig vermeden kunnen worden. 

Onnodige activiteiten

Wat wel vermeden kan worden, zijn onnodige activiteiten. Denk bijvoorbeeld aan het opzoeken van bepaalde gegevens, die eigenlijk binnen een handomdraai gevonden kunnen worden. Tenminste, dat zou het geval moeten zijn. Daarnaast is men ook nog te vaak bezig met het herstellen van fouten van een ander, omdat onderlinge communicatie gebrekkig is geweest. 

De rol van de juiste software

Of we ze nu problemen of uitdagingen noemen: ze kunnen allemaal voor een groot deel verholpen worden met de hulp van de juiste software. In het restant van dit artikel zullen we daarom aandacht besteden aan een aantal softwareoplossingen die onmisbaar zijn geworden voor de bouwsector. Zij zullen bijdragen aan de eerder genoemde optimalisatie van uw bedrijfsprocessen.

Een bouwplanning maken

Een bouwproject dat van tevoren niet strategisch gepland is, zal vanaf het begin gedoemd zijn om te mislukken. Zoals eerder besproken zal een project altijd zijn ups en downs kennen, maar het helpt enorm als alle onderdelen van tevoren goed in kaart zijn gebracht. 

Om zicht te krijgen op het gehele proces kunnen bouwbedrijven gebruik maken van een zogeheten bouwplanning. Deze bestaat uit verschillende onderdelen: van het vaststellen van randvoorwaarden, tot aan de uiteindelijke evaluatie. Door deze stappen softwarematig in kaart te brengen, weet u te allen tijde in welke fase het project zich bevindt en wat de vervolgstappen zijn. Het is tevens in staat om budgetten en de tijdsduur van het project te monitoren. 

Benieuwd wat de andere onderdelen van een bouwplanning zijn? Klik dan hier

Building Information Modeling (BIM)

BIM-software is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een onmisbare schakel in de bouwsector. Deze module houdt zich bezig met het ontwerp, de bouw en het beheer van gebouwen en constructies.

Door deze stappen softwarematig vast te leggen, hebben gebruikers voortdurend zicht op het project. Gebruikers hebben toegang tot alle relevante gegevens en overzichtelijke, gemodelleerde weergaven van deze data. En wanneer men zicht heeft op de verschillende stappen van het project, zullen ze veel minder snel tegen de eerder geschetste uitdagingen aanlopen. 

Enterprise Resource Planning (ERP)

En dan hebben we nog het hart van de organisatie: het ERP-systeem. ERP-software is verantwoordelijk voor de automatisering van bepaalde activiteiten en de verzameling van alle processen in en rondom het bedrijf. Als iemand op zoek is naar bepaalde informatie, dan is de ERP-omgeving dé plek om te raadplegen. 

Moderne ERP-systemen worden steeds slimmer en zijn daardoor steeds beter in staat om te helpen met deze zoektochten naar informatie. Branchespecifieke ERP voor de bouw is bijvoorbeeld vaak uitgerust met een Document Management Systeem (DMS), waarin gebruikers waar en wanneer dan ook toegang hebben tot alle relevante documenten. Wel zo handig, als je op een bouwplaats staat. Hierdoor bespaart men niet alleen kostbare tijd, maar zijn ze ook in staat om effectiever met elkaar samen te werken. 

Lees ook: ‘Efficiënter ontwikkelen in de bouw met BIM en DMS 

16 januari 2025

Start uw ERP selectie

Ontdek welke ERP systemen het beste passen bij uw onderneming

In welke sector bent u actief?

Waarom dit belangrijk is bij uw ERP selectie:Bij uw selectie is het belangrijk om met uw sector rekening te houden. Een ERP systeem moet perfect aansluiten bij uw bedrijfsprocessen. Deze processen verschillen per branche. Zo werkt een groothandel bijvoorbeeld anders dan een bouwbedrijf en heeft dus andere ERP functionaliteiten nodig.

Hoe worden uw productieorders gepland?

In welke productiegroottes produceert u?

In wat voor soort bouw bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Werkt uw organisatie op projectbasis?
Werkt u vaak met veel verschillende partijen?
Beheert uw organisatie vastgoed?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Doet u veel aan onderhoud?
Wilt u ook bedrijfsmiddelen kunnen inplannen?
Wenst u urenregistratie van uw medewerkers?

Wat voor soort retailer bent u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Hoeveel fysieke verkooppunten heeft u?
Aan wat voor soort klanten levert u?
Importeert u ook goederen?
Exporteert u ook goederen?

Wat voor soort dienstverlener bent u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

Wat voor soort onderwijs geeft u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Hebben uw klanten een lidmaatschap bij u?
Wilt u het systeem ook gebruiken voor cursistenregistratie?
Wilt u het systeem ook gebruiken voor HRM?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Geeft u ook les op afstand?
Werkt u met roosters en locatieplanning?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

In wat voor soort zorg bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Wilt u het ERP systeem ook gebruiken voor cliëntenregistratie?
Biedt uw organisatie overnachtingen aan?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?
Namelijk:
Verleent u zorg op locatie?

In wat voor soort handel bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Heeft u een webshop die moet worden geïntegreerd?
Hoeveel fysieke winkels met point-of-sale heeft u?
Importeert u ook goederen?
Exporteert u ook goederen?
Aan wat voor soort klanten levert u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Wilt u dat het ERP systeem klaar is voor het IoT (Internet of Things)?
Wenst u een koppeling met belangrijke leveranciers als de Technische Unie en Rexel?
Pleegt u ook onderhoudswerkzaamheden?
Moeten werkbonnen mobiel kunnen ingevoerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Moet het systeem offline kunnen worden geraadpleegd?
Moet u machines op afstand kunnen monitoren?
Werkt u ook op projectbasis?
Moet u koelmiddelen registreren?

Wat voor soort nutsbedrijf heeft u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Werkt uw organisatie op projectbasis?
Werkt u met veel verschillende partijen?
Beheert uw organisatie vastgoed?
Doet u veel aan onderhoud?
Wenst u urenregistratie van uw medewerkers?

Overheid en NGO’s

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Werkt u projectmatig?
Wenst u een ledenadministratie?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?
Namelijk:
Moet het ERP systeem mobiel beschikbaar zijn?

Wat voor logistieke diensten biedt u aan?

Organiseert u ladingen op de volgende wijze?

Groupage/Deelpartijen (LTL)
Groupage/deelpartijen die in een hub gebundeld worden voor meerdere opdrachtgevers
FTL
Volle ladingen voor meerdere opdrachtgevers
Dedicated Logistics
Vervoer voor één opdrachtgever

Organiseert u ladingen op de volgende wijze?

Heeft u een eigen wagenpark?
Moeten goederen gekoeld worden vervoerd?
Importeert u artikelen?
Exporteert u ook artikelen?

Hoe ziet uw productieproces eruit?

In wat voor soort productie bent u gespecialiseerd?

Hoe worden uw productieorders gepland?

In welke productiegroottes produceert u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Doet u regelmatig onderhoud?
Werkt u met Service Level Agreements?
Dient het ERP systeem te koppelen met andere programma’s?
Werkt u op projectbasis?
Wenst u uren te registreren in het systeem?

Voer het aantal medewerkers en gebruikers in

medewerker(s)
gebruiker(s)

Vragen over uw organisatie

Heeft uw organisatie meerdere vestigingen?
Hoeveel magazijnen heeft u?
Werkt u multi-currency?
Opereert u internationaal?
Is de hoofdvestiging gevestigd in Nederland?
ERP leveranciers zoeken...
systemen gevonden

Vul het formulier in en ontvang vrijblijvend informatie over de 7 meest geschikte leveranciers

Wij hebben uw aanvraag goed ontvangen

  • Op basis van de door u ingevulde informatie gaat onze consultant vrijblijvend aan de slag
  • Onze consultant maakt een selectie uit de gevonden ERP leveranciers die het best passen bij uw onderneming
  • U ontvangt gratis een shortlist met informatie over de 7 meest geschikte leveranciers
  • Bij vragen of onduidelijkheden neemt hij mogelijk contact met u op
Bekijk longlist
Selectie opnieuw starten

Bouwsector wil digitaliseren, maar heeft minder interesse in verantwoord ondernemen

Steeds meer zien we de toegevoegde waarde van digitalisering en automatisering; verantwoord ondernemen lijkt daarentegen iets minder interessant te zijn.

Lees verder

Wat gaan Nederlandse bouwbedrijven merken van de Wkb?

Vanaf 1 januari 2024 dient de bouw aan de wet ‘Kwaliteitsborging voor het bouwen’ te voldoen. Lees hier wat u hier van gaat merken.

Lees verder

Exact lanceert Exact bouw7 cloudsoftware in België

Met deze mobiele cloudoplossing kunnen bouwbedrijven overal en in real-time de juiste informatie digitaal inzien en bewerken, waardoor een papieren administratie niet meer nodig is.

Lees verder