Personeelstekorten houden aan: deze rol kan de juiste software spelen

Er lijkt maar geen einde te komen aan de krapte op de arbeidsmarkt. Een investering in de juiste software is daarom inmiddels onmisbaar geworden.

Het is voor werkgevers nog altijd één van de grootste uitdagingen van dit moderne tijdperk: het vinden van geschikt personeel. En het is eigenlijk veel meer dan dat. Want het vinden van een nieuwe medewerker is één, maar hen vervolgens verbinden aan het bedrijf is een heel ander verhaal. En omdat er niet snel een einde lijkt te komen aan deze situatie, is het tegenwoordig belangrijker dan ooit dat bedrijven kunnen vertrouwen op geschikte bedrijfssoftware. Of beter gezegd, ERP-software

Om een beter beeld te krijgen van de krapte op de arbeidsmarkt, zullen we twee onderzoeken gaan raadplegen. Vervolgens kunnen we kijken hoe de juiste software een rol speelt in het tackelen van deze uitdagingen.

Meer dan de helft ervaart/verwacht tekort aan personeel

Eerder deze maand publiceerde het onafhankelijke onderzoeksinstituut TNO de ‘Werkgevers Enquête Arbeid (WEA)’. Hierin werd gekeken naar de omvang van het probleem. Laten we de belangrijkste inzichten eens op een rij zetten:

  •  Ongeveer 28% van de respondenten heeft dit jaar te maken (gehad) met een personeelstekort. 26%, wat dus samen meer dan de helft maakt, ervaart op dit moment geen tekort, maar verwacht dit binnen twee jaar wel te hebben. Het zijn vooral grotere organisaties die te maken hebben met te weinig personeel; toch ervaart een kwart van de organisaties met 1 tot 4 werknemers op dit moment ook een tekort. 
  • Als we inzoomen op de tekorten per sector, dan zien we resultaten die we eigenlijk al konden verwachten: de zorg en horeca zijn hoog op de ranglijst terug te vinden. Daarnaast heeft men ook moeite met het vervullen van bestuurlijke posities.

Tekort leidt tot stress in de productiesector

De onderzoeksresultaten leerden ons ook dat de productiesector het zwaar heeft. Dit wordt ondersteund door een ander onderzoek dat eerder dit jaar door softwareleverancier Exact werd uitgevoerd. Uit dit onderzoek werd duidelijk dat de meerderheid (57%) van de ondernemers in de sector kampt met een tekort aan arbeidskrachten.

Er is geen situatie waarin een personeelstekort gunstig is. Zo liet een kwart van de respondenten uit dit onderzoek weten dat het tekort de groei van de organisatie in de weg zit; het zorgt overigens ook voor stress en drukte. Uiteindelijk leidt dit volgens de respondenten tot een afname van kwaliteit. Niet alleen in het geproduceerde werk omdat men zaken sneller af probeert te krijgen, maar ook in de kwaliteit van nieuw personeel. Liever iemand, dan niemand.

Bedrijven erkennen het belang van digitalisering

Als we de onderzoeksresultaten moeten geloven, dan is het in ieder geval fijn dat bedrijven het belang van digitalisering erkennen. Zo liet het eerder genoemde onderzoek van Exact zien dat de respondenten denken dat digitalisering en automatisering een oplossing kunnen bieden voor dit vraagstuk. 80%, om precies te zijn. Veel productiebedrijven (75%) leggen dan ook budget opzij om de oplossing van dit probleem aan te pakken.

Hoe lossen we dit probleem op?

Het onderzoek van TNO keek ook naar manieren om dit tekort aan personeel tegen te gaan. De drie meest genoemde antwoorden waren als volgt:

  1. Anders werven en selecteren
  2. Mensen opleiden
  3. Slimmer werken of het werk slimmer organiseren

Waar de eerste twee oplossingen zich dus voornamelijk focussen op het vinden, trainen en behouden van personeel, kijkt de derde oplossing naar een interessant perspectief. Want het is namelijk bedrijfssoftware, dat kan helpen met het efficiënter inrichten van bedrijfsprocessen. Oftewel, met slimmer werken.  

De rol van Enterprise Resource Planning (ERP)

Het ERP-systeem ondersteunt bij de optimalisatie van bedrijfsprocessen. Dit houdt in dat bepaalde handmatige werkzaamheden, zoals het verwerken van gegevens, grotendeels geautomatiseerd kunnen worden. In deze context houdt dat in dat de software bepaalde taken van het personeel overneemt, waardoor de werkdruk tegelijkertijd afneemt. Dit komt op zijn beurt het werkplezier weer ten goede, waardoor bedrijven beter worden in het behouden van personeel. 

Daarmee pakt men direct het tweede punt uit het lijstje aan; door het personeel ruimte te geven voor persoonlijke ontwikkeling en ze niet op te stapelen met bakken werk, zal het werkplezier toenemen. En een gelukkige en gemotiveerde medewerker, zal altijd een stapje harder zetten. 

Bronnen

TNO: ‘Meer dan 50% werkgevers ervaart of verwacht personeelstekorten’ - 7 november 2024
Exact: ‘Exact MKB Barometer onderzoek: personeelstekort leidt tot stress en drukte op de werkvloer’ - 6 september 2024 

27 november 2024

Start uw ERP selectie

Ontdek welke ERP systemen het beste passen bij uw onderneming

In welke sector bent u actief?

Waarom dit belangrijk is bij uw ERP selectie:Bij uw selectie is het belangrijk om met uw sector rekening te houden. Een ERP systeem moet perfect aansluiten bij uw bedrijfsprocessen. Deze processen verschillen per branche. Zo werkt een groothandel bijvoorbeeld anders dan een bouwbedrijf en heeft dus andere ERP functionaliteiten nodig.

Hoe worden uw productieorders gepland?

In welke productiegroottes produceert u?

In wat voor soort bouw bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Werkt uw organisatie op projectbasis?
Werkt u vaak met veel verschillende partijen?
Beheert uw organisatie vastgoed?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Doet u veel aan onderhoud?
Wilt u ook bedrijfsmiddelen kunnen inplannen?
Wenst u urenregistratie van uw medewerkers?

Wat voor soort retailer bent u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Hoeveel fysieke verkooppunten heeft u?
Aan wat voor soort klanten levert u?
Importeert u ook goederen?
Exporteert u ook goederen?

Wat voor soort dienstverlener bent u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

Wat voor soort onderwijs geeft u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Hebben uw klanten een lidmaatschap bij u?
Wilt u het systeem ook gebruiken voor cursistenregistratie?
Wilt u het systeem ook gebruiken voor HRM?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Geeft u ook les op afstand?
Werkt u met roosters en locatieplanning?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

In wat voor soort zorg bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Wilt u het ERP systeem ook gebruiken voor cliëntenregistratie?
Biedt uw organisatie overnachtingen aan?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?
Namelijk:
Verleent u zorg op locatie?

In wat voor soort handel bent u gespecialiseerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Heeft u een webshop die moet worden geïntegreerd?
Hoeveel fysieke winkels met point-of-sale heeft u?
Importeert u ook goederen?
Exporteert u ook goederen?
Aan wat voor soort klanten levert u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Is urenregistratie belangrijk voor u?
Werkt u tegen uurtarief en/of vaste tarieven?
Is HRM een belangrijk onderdeel binnen uw bedrijf?
Werkt uw organisatie op projectbasis?
Levert u meestal aan bedrijven of consumenten?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 1/2)

Wilt u dat het ERP systeem klaar is voor het IoT (Internet of Things)?
Wenst u een koppeling met belangrijke leveranciers als de Technische Unie en Rexel?
Pleegt u ook onderhoudswerkzaamheden?
Moeten werkbonnen mobiel kunnen ingevoerd?

Vragen over uw bedrijfsprocessen (deel 2/2)

Moet het systeem offline kunnen worden geraadpleegd?
Moet u machines op afstand kunnen monitoren?
Werkt u ook op projectbasis?
Moet u koelmiddelen registreren?

Wat voor soort nutsbedrijf heeft u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Werkt uw organisatie op projectbasis?
Werkt u met veel verschillende partijen?
Beheert uw organisatie vastgoed?
Doet u veel aan onderhoud?
Wenst u urenregistratie van uw medewerkers?

Overheid en NGO’s

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Werkt u projectmatig?
Wenst u een ledenadministratie?
Dient het ERP systeem gekoppeld te worden met andere pakketten?
Namelijk:
Moet het ERP systeem mobiel beschikbaar zijn?

Wat voor logistieke diensten biedt u aan?

Organiseert u ladingen op de volgende wijze?

Groupage/Deelpartijen (LTL)
Groupage/deelpartijen die in een hub gebundeld worden voor meerdere opdrachtgevers
FTL
Volle ladingen voor meerdere opdrachtgevers
Dedicated Logistics
Vervoer voor één opdrachtgever

Organiseert u ladingen op de volgende wijze?

Heeft u een eigen wagenpark?
Moeten goederen gekoeld worden vervoerd?
Importeert u artikelen?
Exporteert u ook artikelen?

Hoe ziet uw productieproces eruit?

In wat voor soort productie bent u gespecialiseerd?

Hoe worden uw productieorders gepland?

In welke productiegroottes produceert u?

Vragen over uw bedrijfsprocessen

Doet u regelmatig onderhoud?
Werkt u met Service Level Agreements?
Dient het ERP systeem te koppelen met andere programma’s?
Werkt u op projectbasis?
Wenst u uren te registreren in het systeem?

Voer het aantal medewerkers en gebruikers in

medewerker(s)
gebruiker(s)

Vragen over uw organisatie

Heeft uw organisatie meerdere vestigingen?
Hoeveel magazijnen heeft u?
Werkt u multi-currency?
Opereert u internationaal?
Is de hoofdvestiging gevestigd in Nederland?
ERP leveranciers zoeken...
systemen gevonden

Vul het formulier in en ontvang vrijblijvend informatie over de 7 meest geschikte leveranciers

Wij hebben uw aanvraag goed ontvangen

  • Op basis van de door u ingevulde informatie gaat onze consultant vrijblijvend aan de slag
  • Onze consultant maakt een selectie uit de gevonden ERP leveranciers die het best passen bij uw onderneming
  • U ontvangt gratis een shortlist met informatie over de 7 meest geschikte leveranciers
  • Bij vragen of onduidelijkheden neemt hij mogelijk contact met u op
Bekijk longlist
Selectie opnieuw starten

Een nieuw ERP is stressvol: betrek daarom je personeel

Onderzoek laat zien dat veel bedrijven hun personeel niet voldoende begeleiden.

Lees verder

Grote softwareleveranciers worden strenger in de gaten gehouden

Toezicht van een onafhankelijke waakhond zal tot een eerlijkere concurrentiestrijd moeten leiden.

Lees verder

10 tech-trends die we in 2025 in de gaten moeten houden

Analisten van het gerenommeerde onderzoeksbureau Gartner gingen op zoek naar de belangrijkste trends van het aankomende jaar.

Lees verder